Rabča - Zjednodušená verzia stránok
Nastavenie veľkosti písma
+

Aktuality - Nové informácie Slovenského Červeného kríža k situácii na Ukrajine

ČK

Nové informácie Slovenského Červeného kríža k situácii na Ukrajine

Nové informácie Slovenského Červeného kríža k situácii na Ukrajine:

SČK  je súčasťou krízového štábu SR a koordinačnej rady organizovanej ministerstvom vnútra. 

1. Momentálne  priorita č. 1  je personálna starostlivosť.  To znamená:

A./ utečencov vybaviť administratívne,

B./ postarať sa o nich krátko na zotavenie/oddych (predísť ale nadmernému zhromažďovaniu osôb a zaberaniu prihraničných priestorov),

C./ prepraviť ich na určené miesto

D./ ubytovať - v prvom poradí by sa mali naplniť ubytovacie kapacity rezortu vnútra. Dve VUCky na východe oficiálne deklarovali ubytovacie kapacity pre 48 tisíc osôb.  Tí, ktorí požiadajú o azyl budú prepravení a ubytovaní v záchytnom tábore v Humennom.   

2. Webová stránka na všetky potrebné informácie:

Na celoslovenskom webe je vytvorená stránka https://redcross.sk/ukrajina/, kde sú všetky potrebné informácie. Ľudia tam nájdu informácie ako pomôcť finančne, materiálne, dobrovoľnícky či ako je to s darovaním krvi (Slovenský Červený kríž organizuje mobilné odbery pre všetkých občanov, ktorí krv potrebujú, krv sa na Ukrajinu nevyváža – zodpovedné poskytovanie/vývoz krvi je MZ SR a NTS SR),príp. ubytovaním (je to v kompetencii MV SR, na webe uvádzame email, na ktorý je možné sa prihlásiť).

3. Dobrovoľnícka pomoc: 

Prihlásiť sa môže  dobrovoľník (viď. link nižšie), zdravotník alebo tretia možnosť je, ak viete zabezpečiť dopravu. Do dnešného rána  sa nahlásilo v rámci Oravy 53 dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní vycestovať a pomáhať na hraniciach.  Pridali sa aj členovia  dobrovoľného hasičského zboru, ktorí majú svojich dobrovoľníkov. Všetkých bude SČK koordinovať. Všetci nahlásení dobrovoľníci  sú  záloha na ďalšie dni/týždne/ mesiace .SČK v prvom rade nasadzuje svoje kapacity, humanitárne jednotky, vyškolených zdravotníkov. Ľudia SČK sú už  hraniciach a ďalší sú pripravení ich striedať.

LINK na registráciu dobrovoľníkov:

 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc99PWvIcIDHrGxiHPl4wK9KGkHaoblK0JzdGwjcQIhk4y-pw/viewform?usp=sf_link

4. LINK na finančnú zbierku:

Slovenský Červený kríž  v spolupráci s Ukrajinským  Červeným krížom vyhlásil finančnú zbierkuhttps://redcross.darujme.sk/pomahame-ukrajine/

Komunikujeme, že peniaze sú najefektívnejšia a najflexibilnejšia pomoc. 

5. Materiálna pomoc: 

Prosíme vás, potraviny ani oblečenie nebudeme do ďalšieho vyhlásenia zbierať, nakoľko momentálne nemáme kde materiálnu pomoc uskladňovať.

ĎAKUJEME ZA SPOLUPRÁCU.  

Dátum vloženia: 1. 3. 2022 12:16
Dátum poslednej aktualizácie: 1. 3. 2022 13:17
Autor: Správca Webu